Tag jagttegn hos Storkøbenhavns Jagtforening.

Alle vores instruktører er aktive jægere med stor jagtviden og jagterfaring og er godkendt af Miljøstyrelsen som jagttegnskursuslærere.



OBS! - Nyt kursus starter:

Forår 2024 den 15. januar kl. 18:00


tilmelding
forår 2024
    Lektionsplan
forår 2024


VIGTIGT: De dage i undervisnings­programmet, hvor der er emner med rød skrift, er der MØDEPLIGT efter krav fra Miljøstyrelsen. Er du ikke fysisk tilstede ved denne undervisning, vil du IKKE blive indstillet til jagtprøven.


Tid og sted:

Den teoretiske undervisning foregår på mandage fra 18:00 - 21:00 i foreningens lokaler:

Mosehuset
Mosesvinget 3
2400 København NV

Indkørsel til parkeringspladsen overfor Mosesvinget 22B

Den praktiske undervisning foregår i terrænet omkring Selinevej på Amager.



Kursusmateriale

Vores undervisning er baseret på kursusmaterialet fra Danmarks Jægerforbund, så du skal anskaffe nyeste udgave af bøgerne "Jagttegn” og "Lovsamling til Jagttegn”, der sælges fra hjemmesiden netbutikken.seges.dk

Undervisningen:

Varetages af aktive og erfarne jægere der er autoriserede jagttegnskursuslærere

Har du spørgsmål om kurset, så ring til Lars på tlf. 41 98 44 99 eller mail til larsfhansen@gmail.com - Du er også velkommen til at stille spørgsmål til vores jagttegnskursuslærere på vores Facebook-side: http://www.facebook.com/jagttegn.sjf

For at få jagttegn, skal du have bestået jagtprøven. Når den er bestået, bliver du optaget i Miljøstyrelsens register over jagttegnsberettigede og får mulighed for at indløse jagttegn.

Når man har indløst sit jagttegn, skal man efterfølgende bestå en skydeprøve, før man kan få tilladelse til at gå på jagt med den pågældende våbentype.


Hvem kan søge jagttegn i Danmark:

For at kunne få jagttegn skal man opfylde følgende krav:

1) Være fyldt 16 år.
2) Have bopæl (folkeregisteradresse) i Danmark.
3) Godkendes af justitsministeren.
4) Have bestået det lovpligtige våbenkursus, som er en del af jagttegnsundervisningen.